top of page

Tatuaż

Historia tatuażu.

 

Tatuaż od niepamiÄ™tnych czasów towarzyszyÅ‚ czÅ‚owiekowi. Jest tÄ… dziedzinÄ… sztuki, która za pole swojej realizacji wybraÅ‚a najbardziej nietypowy materiaÅ‚ jakim jest ludzka skóra. 

Przez wieki tatuaż rozprzestrzeniÅ‚ siÄ™ po Å›wiecie od plemion indiaÅ„skich po ludy Azji. 
W miarÄ™  upÅ‚ywu czasu zmieniaÅ‚y siÄ™ również techniki wykonywania tatuażu, jak również tworzono coraz doskonalszy osprzÄ™t do jego wykonywania.    

Od koÅ„ca XIX wieku do robienia  tatuażu używa siÄ™ elektrycznych maszynek. 

W pewnych krÄ™gach kulturowych (Japonia, Samoa) nadal stosuje siÄ™ tradycyjne metody nakÅ‚uwania skóry i umieszczania w niej barwnika. Do obecnych standardów należy używanie sterylnych narzÄ™dzi,  jednorazowych igieÅ‚, oraz  wysokiej jakoÅ›ci barwników, dajÄ…cych bardzo dobry efekt wizualny.  

Tatuaż w dawnych czasach peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ symbolicznÄ…, min. byÅ‚ używany do zaakcentowania przynależnoÅ›ci do danego plemienia lub grupy spoÅ‚ecznej. Obecnie  tatuaże wykonuje siÄ™ głównie w celu ozdabiania  ciaÅ‚a. Na szczęście tatuaż już dawno przestaÅ‚ być synonimem kryminalistów, a coraz częściej postrzegany jest jako prawdziwa sztuka.

Jak dbać?

 

Po trzech godzinach należy zdjąć opatrunek z folii. Tatuaż dokÅ‚adnie przemyć letniÄ… wodÄ… z mydÅ‚em. Zmyć caÅ‚Ä… warstwÄ™ wazeliny, krew i osocze znajdujÄ…ce siÄ™ pod opatrunkiem. Delikatnie osuszyć papierowym rÄ™cznikiem. Na  umyty i osuszony tatuaż w ciÄ…gu dnia naÅ‚ożyć bardzo cienkÄ… warstwÄ™ maÅ›ci  Bepanthen. Czynność powtarzać od 3 do 4 razy dziennie. 

Na pierwsze 3-4 noce zrobić opatrunek z folii, nakÅ‚adajÄ…c pod niÄ… grubÄ… warstwÄ™ maÅ›ci. 
Rano usunąć opatrunek i dokÅ‚adnie umyć tatuaż. Po 5-7 dniach smarować tatuaż cienkÄ… warstwÄ… maÅ›ci dwa razy dziennie. 

Przez pierwszy tydzieÅ„ nie nadużywać alkoholu, nie zanieczyÅ›cić , nie drapać i nie odmoczyć tatuażu. 

Przez pierwszy miesiąc bezwzględnie unikać słońca, solarium.

 

bottom of page